Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi dziś przemysł tworzyw sztucznych, jest jego eko transformacja. Coraz większy nacisk kładzie się na odpowiedzialne zarządzanie zarówno surowcami, jak i samymi procesami produkcyjnymi. Celem tych działań jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co staje się nie tyle wyborem, co koniecznością w obliczu globalnych zmian klimatycznych.

Odpowiedzialność za środowisko i zrównoważony rozwój to obecnie jedne z najważniejszych trendów, które wyraźnie zaznaczają swoją obecność w branży kompozytowej. Doskonałym przykładem było tegoroczne wydarzenie JEC 2025, podczas którego wielu producentów zaprezentowało swoje innowacje – od recyklingowanych włókien, przez biokompozyty, po technologie znacząco ograniczające emisję dwutlenku węgla w trakcie produkcji.

Eksperci rynku kompozytowego wskazują cztery kluczowe obszary, w których możliwe jest realne zmniejszenie wpływu materiałów kompozytowych na środowisko:

Systemy żywiczne

Aktualnie znaczna większość komponentów wykorzystywanych zarówno do produkcji żywic, jak i ich dodatków są pochodnymi ropy naftowej. Celem branży kompozytowej jest wykorzystanie komponentów o możliwie największym udziale BIO komponentów. Wiele firm, m. in. z branży sportowej z sukcesem wdrożyło produkty zawierające 20% komponentów pochodzenia naturalnego. Ambicje jednak sięgają znacznie dalej, a docelowym standardem ma stać się zawartość BIO nawet na poziomie 100%. Główną barierą pozostaje jednak dostępność odpowiednich surowców oraz zapewnienie ich powtarzalności i jakości w skali przemysłowej.

Wzmocnienia

Rynek wzmocnień stosowanych do materiałów kompozytowych odnotował w ostatnich latach bardzo istotny wzrost ze względu na dostępność, jak i jakość oferowanych materiałów. Coraz więcej firm decyduje się na zastąpienie standardowych włókien ich zamiennikami o mniejszym wpływie na środowisko naturalne. W tym obszarze należy wymienić przede wszystkim len, konopie, jutę oraz inne włókna naturalne. Wzrost ilości aplikacji tego typu włókien można zaobserwować szczególnie w przemyśle sportowym oraz morskim.

Energia

Obok surowców, energia wykorzystywana do procesu produkcji kompozytów jest najważniejszym czynnikiem określającym wpływ produktu na środowisko naturalne. Zarówno ograniczenie ilości energii niezbędnej do przeprowadzenia procesu, jak i wykorzystywanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych są głównymi kierunkami rozwoju wszystkich nowoczesnych firm z obszaru materiałów kompozytowych.

Ograniczenie odpadów

Generowanie odpadów zarówno z procesu produkcji, jak i w czasie użytkowania elementów kompozytowych jest jedną z głównych barier ograniczających popularność tych materiałów. Związane jest to z długim czasem naturalnego rozkładu poszczególnych komponentów oraz ograniczonymi możliwościami recyklingu tych surowców. Dlatego tak istotna jest redukcja odpadów nie tylko na poziomie użytkownika końcowego, ale przede wszystkim w trakcie przygotowywania komponentów i półproduktów oraz wytwarzania produktów.

W odpowiedzi na te potrzeby, firma New Era Materials – producent prepregów, kompozytów oraz elementów wytwarzanych w technologii druku 3D, konsekwentnie realizuje strategię odpowiedzialnego rozwoju. Mając świadomość wyzwań związanych z aspektami ekologicznymi tworzyw sztucznych, opracowujemy gamę materiałów BIO. Premiera pierwszego produktu NEMpreg.BIO7540 już wkrótce – obserwujcie nas, bo to dopiero początek zmian, które wprowadzamy!